Yaşamımız boyunca vücudumuz pek çok değişikliğe uğrar. Kilo alırız, zayıflarız, yaptığımız iş gereği veya tercih ettiğimiz egzersizlere bağlı olarak vücudumuzun estetik duruşunu bozan problemler sıklıkla canımızı sıkar. Kadınlar için hamilelik ve doğum vücudu deforme edebilen diğer bir etkendir. Ve tabii taşıdığımız genlerdeki şifrelerde saklı olan ve ailemizden bize miras kalan vücut yapımız bazen basenlerde aşırı yağ birikimi gibi can sıkan sürprizlerle bizi karşı karşıya bırakabilmektedir.

Vücut kontur düzeltme operasyonları plastik cerrahlarca en sık uygulanan girişimlerdendir. Bu girişimlerin amacı insan vücudunun tümüne yeni bir şekil vermek veya örneğin çok kilolu bir insanı tümüyle zayıflatmak değildir. Ancak vücut orantısını bozan yağ birikimleri, cilt sarkmaları gibi bölgesel sorunları gidermektir.

Bu tür operasyonları yaptırmayı düşünürken yapılacak işin bir sınırının olduğu ve gerçekçi beklentilere sahip olunması gerektiği unutulmamalıdır.

Vücut kontur düzeltme operasyonları üzerine, özellikle liposuction üzerine pek çok soru ve endişe akıllarda taşınmaktadır. Ve ne yazık ki söylentiler ve abartılı yapılmış gazete haberlerine karşı bu tür operasyonları onyıllardır ülkemizde ve dünyada uygulayan bilim adamlarımız insanlarımıza seslerini duyuramamışlardır.

Şunu vurgulamak istiyoruz; Lütfen bu tür sorunlarınız için uzman bir Plastik Cerraha danışınız. Bilinçli ellerce yapıldığında bu operasyonların bahsedildiğinden çok daha güvenli olduğunu şaşırarak öğreneceksiniz.

Yapılan bir araştırma ABD’de geçen yıl 275 000 kişinin Liposuction olduğunu, 59 000 kişinin karın germe yaptırdığını ortaya koymuştur. Ülkemizde yapılmış bu tür bir istatistik henüz yok. Ancak ABD gibi bir ülkede bu kadar çok insanın bu tür girişimleri yaptırması sanıyoruz operasyonlara duyulan güvenin sağlam bir kanıtıdır.

 

   

Op. Dr. Haluk MIDOĞLU
PARK YAŞAM OFİS A BLOK
Yalı Mah. 6523 Sok. 32 / A1 Girişi Kat:5 No:505
Park Yaşam Mavişehir Blokları arkası / Doğa Koleji yanı
Karşıyaka / İZMİR

Tel : 0.232.364 47 46 ve 0.232.369 69 57 ~ Faks : 0.232.364 47 45
GSM : 0542 414 15 58