Göğüsler hem estetik hem de fonksiyonel açıdan kadın vücudunun ayrılmaz birer parçasıdırlar. Göğüslerin gelişimi ergenlik çağlarında başlayıp 18-19 yaşlarına kadar sürer. Daha sonraki yıllarda ise vücudun yaşlanmasıyla, hamilelikler ve doğumlarla ve kilo alıp vermelerle göğüslerde değişimler devam eder.

Genellikle genetik nedenlerle, ve daha nadir olarak bazı hastalıkların sonucu olarak göğüsler normale göre az gelişmiş veya normalden büyük olabilmektedir. Bu gelişim kusurları bazen tek taraflı da olabilir. Bu tür gelişim kusurları genç kızlık çağlarında pek çok hastamızı sosyal ve psikolojik açıdan sıkıntılara sokmakta ve hatta bazen derin psikiyatrik sorunlara neden olabilmektedir. Aslında vücut için hayati öneme sahip olmadığı düşünülen göğüslerin genç kızlar ve kadınlar için gerçekte ne kadar büyük öneme sahip olduğunun anlaşılması bu sorunu yaşamamış insanlar, özellikle erkekler için zor olabilir. Ama plastik cerrahların yabancı olmadıkları ve önemini bildikleri bir konudur.

Estetik göğüs operasyonları konusunda olumlu ve olumsuz mutlaka pek çok şey duymuşsunuzdur. Her konuda olduğu gibi estetik operasyonlar için de olumsuz pek çok örnek bulunabilir. Ancak gerçekte sanıldığından çok daha az riskler taşıyan bu girişimlerin haksız pek çok saldırıya uğradığı da bilinmelidir. Eğer göğüslerinizle ilgili sizi rahatsız eden bir soruna sahipseniz, ve bu sorun sizin için önem taşıyorsa yapılacak en doğru şey bu konuyu bir “Plastik Cerrahi uzmanı” ile doğrudan yüz yüze görüşerek ve muayene olarak konuşmaktır. Bu konuşmada tüm sorular sorulmalı, tüm endişeler dile getirilmeli ve olabilecek en ayrıntılı bilgi alınmaya çalışılmalıdır.

En sık yapılan estetik göğüs operasyonları; Göğüs büyütme, göğüs küçültme ve sarkık göğüsleri dikleştirme (Mastopeksi) ameliyatlarıdır. Bu ameliyatlar hakkında ayrıntılı bilgilere  başlıkları tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

   

Op. Dr. Haluk MIDOĞLU
PARK YAŞAM OFİS A BLOK
Yalı Mah. 6523 Sok. 32 / A1 Girişi Kat:5 No:505
Park Yaşam Mavişehir Blokları arkası / Doğa Koleji yanı
Karşıyaka / İZMİR

Tel : 0.232.364 47 46 ve 0.232.369 69 57 ~ Faks : 0.232.364 47 45
GSM : 0542 414 15 58