Sık Sorulan Sorular

Göğüs Rekonstrüksüyonu

Nasıl Yapılır ?

Memenin yeniden yapımı ( Meme rekonstrüksiyonu ) meme kanseri nedeniyle memesi alınan kadınlara, kaybedilen memesinin yeniden kazandırılması ameliyatıdır. Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserlerin başında gelmektedir. Yaklaşık bir oranla her 9 kadından birinde görülmektedir. Meme kanseri olan bir kişi, kanser korkusunun yanında çok önemli bir cinsellik objesi ve süt üretme dokusu olan memesini de kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalırlar. Kanserin tedavi sürecinde, memesinin alınmış olmasının getirdiği psikolojik sorunlarla da başa çıkmak durumundadırlar.

Mastektomi ( memenin alınması ) genellikle kadınları duygusal olarak kötü yönde etkilemektedir. Yapılan sorgulamalarda kişiler kendilerini çirkin, kadın olarak eksik ve hastalıklı hissettiklerini ifade etmişlerdir. Estetik Plastik Cerrahideki gelişmeler, kaybedilen memenin yeniden ve öncekine benzer bir şekilde yapılabilmesini mümkün kılmıştır. Bu nedenle gelişmiş ülkelerde, bilinçli bayanlar memesinin alınması durumu ile karşı karşıya kaldıklarında, bu şekilde yaşamak istemedikleri için giderek artan bir oranda estetik plastik cerrahlara başvurmaya başlamışlardır.

Meme onarımı yapılan kadınlar mastektominin yarattığı kötü psikolojik durumdan kurtulmuş, kendilerini daha iyi hissetmişler, gelecekle ilgili daha iyimser yaklaşımlar içinde olmuşlardır. Ruhsal durumlarındaki bu düzelme asıl hastalıkları olan meme kanseri ile mücadelelerinde onlara ayrı bir güç ve moral kaynağı olmuştur. Ayrıca aile ilişkileri ve cinsel yaşamları da pozitif yönde etkilenmiştir.

Mastektomi ameliyatı çeşitli şekillerde yapılabilir, bu tümörün büyüklüğüne, memedeki yerine, yayılımına, hastanın ve ameliyatı yapan ekibin tercihine göre değişmektedir. Mastektomiden sonra meme onarımı yapılması hastalığın gidişatını, tedavisini, tekrarlamasını ve tümör takiplerini etkilemez.

Meme onarımı zamanlama açısından iki değişik şekilde yapılabilir

1. Anında, yani mastektomi ile aynı seansta ( eş zamanlı )
2. Daha sonraki dönemde

Anında ya da eş zamanlı meme onarımının estetik kazanımları çok daha iyidir. Genellikle erken evre kanserlerde uygulanır. Fakat ileri evre kanserlerde de uygulanmaktadır. Özellikle kişinin kendi dokuları kullanılarak yapılan memeler Radyoterapi ve kemoterapi gibi ek tedavilere engel değildir.Meme onarımı ( meme rekonstrüksiyonu ); yabancı materyaller ( protez ) kullanılarak ve/veya kişinin kendi dokuları kullanılarak yapılmaktadır.

Op. Dr. Haluk MIDOĞLU
PARK YAŞAM OFİS A BLOK
Yalı Mah. 6523 Sok. 32 / A1 Girişi Kat:5 No:505
Park Yaşam Mavişehir Blokları arkası / Doğa Koleji yanı
Karşıyaka / İZMİR

Tel : 0.232.364 47 46 ve 0.232.369 69 57 ~ Faks : 0.232.364 47 45
GSM : 0542 414 15 58