Sık Sorulan Sorular

Estetik Burun Düzeltimi ( Rhinoplasty )

Nasıl Yapılır ?

Burun tartışmasız yüzün en göze çarpan organıdır.Yüzün genel hatları ve diğer organları ile uyum gösteren bir burun dikkat çekmezken, uyumsuzluğa neden olacak herhangi bir özelliğe sahip burnun dikkatleri üzerine toplamaması imkansızdır. Güzel bir burun temelde yüzün diğer kısımlarıyla uyumlu bir burundur. Estetik ameliyatlarda buruna verilen yeni şekil bu nedenle standart olamaz ve kişiden kişiye değişim göstermelidir.

Eğer yapısal olarak veya bir kaza sonrası burnunuzda sizi rahatsız eden bir şekil veya fonksiyon bozukluğu olduğunu düşünüyorsanız, burnunuzun yüzünüzle uyumlu olmadığını düşünüyorsanız, burnunuzdan rahat nefes alamıyorsanız bu ameliyattan yarar görebilirsiniz.

Burun düzeltme ve şekillendirme en sık istenilen kozmetik işlemi türlerinden biridir. Bu, burunda meydana gelen bir hasarı onarmak veya kalıtımsal olabilecek bir bozukluğu düzeltmek için burnu yeniden şekillendiren ve düzelten bir cerrahi işlemdir. Anatomik anlamda esas amaç budur fakat yararlarının, imaj değişikliği, daha mükemmel bir duruş ve güven ,ve performans artışı anlamında amacı daha ileri taşıyabileceğini de unutmamak gerekir. Ergenlik çağını bitirmiş her kadın ve erkeğe uygun bir işlemdir

Rhinoplasty burnu cerrahi olarak yeniden şekillendirme ameliyatıdır. Bu ameliyat yardımıyla burnunuzun boyutları azaltılabilir veya arttırılabilir, burun ucunuzun veya köprünün şekli değiştirilebilir, burun delikleri daraltılabilir veya burun ile üst dudak arası açıyı değiştirilebilir, burun sırtındaki kemik çıkıntılar alınarak düzeltilebilir.

Ancak burun ile ilgili şikayetler sadece bunlarla sınırlı değildir. Bazen normalden küçük bir burnu büyütmek de gerekebilir. Yine sadece burun ucuna, ya da burun kanatlarına yönelik düzeltmeler gerekebilmektedir. Burun estetiği aslında sadece estetik bir ameliyat olarak düşünülmemeli, burnun nefes alma fonksiyonuna yönelik bir düzeltmeyi de içermelidir. Burunda şekil bozukluğu şikayeti olanlarda nefes alma sorunları da normalden sık görülmektedir. Ameliyat öncesi yapılacak iyi bir değerlendirme ve iyi bir ameliyat planı ameliyat sonrası hem estetik hem de fonksiyonel açıdan çok daha memnuniyet verici bir burun ortaya çıkarabilir.

Aynı ameliyat sırasında, gelişimsel ya da çarpma sonucu oluşan burun orta bölmesindeki eğrilikler (deviasyonlar) düzeltilebilir.

Halen dünyada ve ülkemizde yapılan en sık estetik ameliyat olan Estetik Burun Düzeltimi- Rhinoplasty girişimi hakkında ayrıntılı bilgiyi “Sık Sorulan Sorular” kısmında bulabilirsiniz.

Op. Dr. Haluk MIDOĞLU
PARK YAŞAM OFİS A BLOK
Yalı Mah. 6523 Sok. 32 / A1 Girişi Kat:5 No:505
Park Yaşam Mavişehir Blokları arkası / Doğa Koleji yanı
Karşıyaka / İZMİR

Tel : 0.232.364 47 46 ve 0.232.369 69 57 ~ Faks : 0.232.364 47 45
GSM : 0542 414 15 58