Sık Sorulan Sorular

Göz Kapağı Estetiği

Nasıl Yapılır ?

Yaşın ilerlemesiyle tüm yüzde olduğu gibi göz kapaklarında da bazı değişiklikler oluşmaya başlar. Göz kapakları çevresinde kırışıklanmalar ortaya çıkar. Cilt önce gevşer, sonra sarkmalar oluşur. Alt ve üst göz kapaklarında yağ birikimleri ve bunların yol açtığı torbalaşmalar meydana gelir.

Yaşlanmaya bağlı bu değişiklikler kişiden kişiye değişen oranlarda bazen erken denebilecek yaşlarda da görülebilir. Güneşe uzun süreli maruz kalma, hızlı kilo alıp vermeler, sigara içimi, aşırı ve özensiz kullanılan makyaj malzemeleri v.b. bazı nedenlerle yüz cildinin ve dolayısıyla göz kapaklarının yaşlanması hızlanabilir.

Göz kapağında oluşan sarkmalar ve torbalaşmalar bazen sadece estetik probleme neden olmakla kalmaz aynı zamanda fonksiyonel sorunlara da yol açabilir. Örneğin üst göz kapağında aşırı bir sarkma görme alanını bozabilir.

Göz kapaklarında oluşabilecek bu tür değişikliklerin cerrahi bir müdahale ile düzeltilmesi mümkündür. Bu operasyona plastik cerrahi’de “Blepharoplasty” adı verilmektedir.

Bir estetik göz kapağı operasyonunda fazlalık cilt ve kas dokuları çıkarılır ve yağ birikimleri alınır. Bu müdahale sadece üst veya sadece alt göz kapaklarına yapılabilmekle birlikte genelde aynı anda hem alt hem de üst göz kapaklarına uygulanmaktadır.

Blepharoplasty tek başına yada yüz germe veya kaş kaldırma gibi diğer yüz cerrahisi ameliyatları ile birlikte yapılabilir.

Göz kapağı estetiğinde kesi üst göz kapağında kapak kıvrım yerine oturacak şekilde planlanırken, alt göz kapağında kirpiklerin 1-2 mm altından yapılır. Bu şekilde çok belli belirsiz kalan ameliyat izleri, normal gözkapağı çizgilerine oturmuş olur. Göz kapakları insan vücudunun en az iz bırakan bölgesi olma avantajına da sahiptir.

Sadece alt göz kapaklarında yağ birikimi ve dolayısıyla torbalaşma şikayeti olanlarda, göz kapağının iç yüzünden girilerek yağ torbacıkları alınabilmektedir. Cilt üzerinde herhangi bir kesi yapılmayan bu yöntem “Transkonjunktival Blepharoplasty” yöntemi olarak bilinir. Uygun hastalar için bizim de tercih ettiğimiz bir yöntemdir.

Genel anestezi altında uyuyarak veya uyumadan lokal anestezi ile yapılan ve 1-2 saat kadar süren bu girişim sonrası göz kapaklarınızdaki sarkmalar ve torbalaşmalar giderilecek ve yüzünüzdeki yorgun ifade yerini daha canlı ve gençleşmiş bir ifadeye bırakacaktır.

Daha ayrıntılı bilgileri sık sorulan sorular kısmında bulabilir, cevabını bulamadığınız sorularınız için bize yazabilirsiniz.

Op. Dr. Haluk MIDOĞLU
PARK YAŞAM OFİS A BLOK
Yalı Mah. 6523 Sok. 32 / A1 Girişi Kat:5 No:505
Park Yaşam Mavişehir Blokları arkası / Doğa Koleji yanı
Karşıyaka / İZMİR

Tel : 0.232.364 47 46 ve 0.232.369 69 57 ~ Faks : 0.232.364 47 45
GSM : 0542 414 15 58