Sık Sorulan Sorular

Yüz ve Boyun Germe ( Face Lifting )

Nasıl Yapılır ?

Yaşın ilerlemesiyle birlikte yüzde bazı değişikliklerin oluşması kaçınılmazdır. Göz çevresinde kırışıklıklar, göz kapaklarında gevşemeler ve torbalanmalar, ağız ve burun kenarında zamanla derinliği artan girintiler, ağız çevresinde kırışıklanmalar ve boyunda yağ toplanması ve sarkmalar bu değişiklerin başlıcalarıdır.

Yüz germe ile yüzün yaşlanması ile ortaya çıkan deformasyonların giderilmesi amaçlanır. Ancak yüz germe yaşlanmayı durduran değil, saati geriye doğru alan bir işlem olarak düşünülmelidir. Yüz germe işlemi yüzde fazlalık yağları almayı, cildi ve altındaki kasları gererek fazlalık cildi çıkarmayı amaçlayan bir işlemdir. Yüz germe tek başına uygulanabilmekle birlikte bazen alın germe, göz kapağı estetiği gibi yardımcı yöntemler de eş zamanlı olarak uygulanmaktadır.

Yüz germe için en uygun adaylar yüz ve boyunlarında sarkmalar ve derin kırışıklıklar oluşmaya başlamış ve cilt elastikliği belli oranda korunmuş olan kişilerdir. En uygun yaşlar 40-60 yaşlar arası olmakla birlikte cilt yapısı uygun olan kişilerde daha ileri yaşlarda da yapılabilmektedir. Yüz germe işlemi bir hastane ortamında, genel anestezi altında yapılmaktadır. Sağlıklı bir insanda bu operasyon hiçbir hayati risk taşımaz. Operasyon öncesi görüşme sırasında yüzünüzün ayrıntılı değerlendirmesi yanında genel olarak sağlık durumunuz incelenerek risk yaratabilecek faktörler varsa bunlar ortaya konacaktır.

Operasyon yapılacak işleme ve seçilen tekniğe göre birkaç saat sürer. Operasyon sonrası genelde bir gece hastanede kalınır. Sonra yüzde özel bir bandaj ile kişi evine dönebilir. Birkaç günlük dönemde istirahat tavsiye edilir. İyileşme genellikle hızlıdır , operasyonu geçirmiş kişilerin çoğu ortalama 10-15 gün içinde işlerine ve normal günlük hayatlarına tam olarak dönmektedirler.

Yüz germe işlemi kulak çevresinden yapılan bir kesi ile gerçekleştirilmektedir. Operasyon sonrası bir iz kalmakla birlikte izler ya çok belirsiz ya da gizli kalmaktadır ve çok yakından ve dikkatli bakılmadıkça fark edilmezler.

Doğru seçilen yüz germe işlemi, diğer yardımcı yöntemlerle birlikte saati 10-15 yıl geriye kolayca çevirebilmektedir.

Yüz germe işlemi ile ilgili daha ayrıntılı bilgiyi Sık Sorulan Sorular kısmında bulabilir ya da doktorlarımıza yazabilirsiniz.

Op. Dr. Haluk MIDOĞLU
PARK YAŞAM OFİS A BLOK
Yalı Mah. 6523 Sok. 32 / A1 Girişi Kat:5 No:505
Park Yaşam Mavişehir Blokları arkası / Doğa Koleji yanı
Karşıyaka / İZMİR

Tel : 0.232.364 47 46 ve 0.232.369 69 57 ~ Faks : 0.232.364 47 45
GSM : 0542 414 15 58